Africký slimák - A. Achatina Achatina Ghana - Oblovka obrovská


Vytvorené: 04.12.2021, Autor: Jaro Kalafus


Achatina Achatina Achatina Ghana. Oblovka Obrovská.

Domovom oblovky obrovskej sú dažďové a tropické pralesy v strednej a západnej Afrike. Konkrétne tento druh pochádza z krajiny Ghana. Najväčší suchozemský slimák ktorý sa plazí po tejto planéte.
Chov tohto slimáka patrí do kategórie "stredne náročný chov". Vyžaduje väčšie skúsenosti a vedomosti ako napríklad Reticulata alebo Fulica. Viac informácií o chove je popísané na tejto stránke ktorá je A. A. A. Ghane venovaná.

Strava pre túto Achatinu:

Všetky achatiny obľubujú vodnatú stravu - uhorky, sukulenty, šalát. Tabuľku všetkých možných potravín som spísal na nasledujúcom linku:
Tabuľka kŕmenia pre achatiny.

Dĺžka života:

Dĺžka života slimákov z rodu Achatina Achatina Achatina Ghana je v rozmedzí od ôsmich do dvanástich rokov. Dĺžka života sa môže líšiť v závyslosti od podmienok a stravy. Najstarší jedinci, ktorí sa dožívajú viac než 12rokov, pochádzajú z kvalitného chovu a chovateľ robil selekcie tak, ako mal. Dĺžka života Oblovky Obrovskej samozrejme môže byť ovplyvnená aj teplotou, veľkosťou ubikácie, stravou a v neposlednom rade aj prístupom chovateľa.

Veľkosť a váha

Africký slimák tohto rodu, dokáže dorásť do maximálnej veľkosti približne 30cm. Jedná sa o najväčšieho suchozemského slimáka ktorý sa žije. Veľkosť slimáka je ovplyvnená faktormi - dostatok vápnika, dostatočné veľký chovný box. Váha ktorú môže vážiť dospelý kúsok, sa blíži jednému kilogramu.

Minimálne terárium pre Ghanu:

Oblovka Obrovská dorastá do veľkosti 30cm. Pre svoju veľkosť potrebuje aj väčší priestor pre pohyb. Pre jedného slimáka je potrebné mať terárium alebo plastový box s rozmermi minimálne 70x50x50cm. Pre dvoch je box potrebný s väčšími rozmermi. Z pohľadu priestoru, pre jednu achatinu je potrebné zabezpečiť aspoň 50 litrov priestoru, Pre pár 70litrov, pre tri aspoň 90litrov.
Ako na výber nábdoby a terária pre slimáky.

Substrát

Slimákom sa najlepšie žije na kokosovom substráte, ktorý je vlhký ale nie premočený. Miesto kokosového substrátu sa dajú použiť jesenné opadané listy alebo rašelina. Viac sa o tejto téme venujem v časti stránky s názvom substrát, odkaz je na konci tohto odseku.
Výber správneho substrátu pre slimáky.

Teplota.

Teplota ktorú vyžadujú achatiny pre život je cca od 20 do 36°C. Ale najaktívnejšie sú v rozsahu teplôt 25-28°C. V zime je možné znížiť teplotu o 2-3°C, ale iba pri dospelých jedincoch. Viac o tejto téme na nasledujúcom odkaze:
Správne teploty pre achatiny.

Vlhkosť.

Vlhkosť substrátu by nemala presahovať 85%, čo znamená že je vlhký, pri žmýkaní bude púštať vodu, ale nebude bahnitý. Ak by bol bahnitý, s vysokým percentom vody, mohl oby to spôsobiť že sa achatina zavliečkuje a nebude jesť, chodiť. Vlhkosť vzduchu v boxe by mala byť od 75-80%.

Párenie a vajíčka.

Oblovka obrovská začína byť pohlavne aktívna približne v druhom roku, kedy začína hľadať prvého partnera s ktorým si vymenia spermie a oplodnia vajíčka. Párenie prebieha väčšinou v noci, keď majú kľud a nikto nie je v okolí. Pária sa spojením cez žlazy, ktoré majú na pravej strane za tykadlami. Po dvoch týždňoch od oplodnenia zvykne zahrabať pár vajíčok, ktoré sú skúšobné a vďaka ním zistí kde bude asi najlepšie miesto na celú znášku. Celá znáška obsahuje približne 50-150 vajíčok, ktoré majú takmer pol centimetra. Po dvoch týždňoch z nich začínajú vyliezať malé slimáky. Opakuje sa to približne 2x ročne. Viac o tejto téme je na podstránke:
Rozmnožovanie achatín.

Achatina achatina ghana

Autor: E. Lackovičová

Afsli.sk - Achatina achatina ghana

Autor: E. Lackovičová