Terárium alebo plastový box pre chov Achatín.


Vytvorené: 20.11.2021, Autor: Jaro Kalafus


Domov pre vaších slizkých kamarátov je dôležitý, pretože tam budu tráviť väčšinu času. Nemal by byť zbytočne veľký alebo malý - vhodný je stred, vypočítaný podľa jednoduchého vzorca. Je potrebné brať ohľad aj na odporúčanú teplotu pre slimákov - Teploty. Pozor na správny výber nádoby, pretože je potrebné aby zvládala vysokú vlhkosť.

Terárium. Drahé, najvhodnejšie.

Najvhodnejší variant ubytovanie pre achatinu je terárium. Perfektne drží vlhkosť, väčšina terárií má pripravené vetranie na vrchu, vpredu alebo na stranách, pomáha to cirkulácií vzduchu. Nevýhodou terária je váha, ktorá môže sťažiť prenášanie kvôli čisteniu. Rovnako nevýhodou je aj teplota - sklenené terárium vychladne rýchlejšie ako iné alternatívy a preto je možné, že bude potrebný ohrev.

Plastový box. Lacné, ľahké na prenášanie.

Hlavnými výhodami plastového boxu sú cena, prenosnosť a dostupnosť. Cena sa pohybuje v rozmedzí 5 - 35€ v závyslosti na veľkosti a pevnosti. Ak potrebujete vyčistiť nádobu, je to jednoduchšie vziať plastový box do kúpelne a vyčistiť, ako by tam preniesť sklenené terárium. Kúpiť sa dá teoreticky kdekoľvek v domácich potrebách. Hlavnou nevýhodou plastového boxu je to, že je potrebné vytvoriť vetracie otvory na vrchnej časti a pár malých dier po obvode, pre správnu cirkuláciu vzduchu.

Neodporúčam používať drevené terária kvôli vlhkosti, a akvária kvôli zlému vetraniu.

Ako zistiť veľkosť teráriá Pre jedného slimáka je potrebné mať terárium alebo plastový box s rozmermi minimálne 30x30x30cm. Pre dvoch je box potrebný s väčšími rozmermi. Ja pre dve reticulaty používam box s rozmermi 40x51x25cm (32litrový).
Všeobecné pravidlo, ktoré používajú chovatelia slimákov je = 1cm ulity (na dĺžku) = 1L priestoru. Pre dvoch to celé číslo vynásobite číslom 1,3 .. pri troch, znova a tak dookola.
Príklad: Mám dve reticulaty s 18cm ulitou. Pre jedneho potrebujem aspoň 18litrov priestoru, pre dvoch 18x1,3 čo je aspoň 23,4L.

Afsli.sk - Achatina, Reticulata, Fulica, Immaculata, Archachatina, Lissachatina