Substrát v teráriu.


Vytvorené: 17.11.2021, Autor: Jaro Kalafus


Substrát v teráriu alebo nádobe kde chováte slimáčiky je veľmi dôležitý. Žijú v ňom celý čas, jedia z neho, vykonávajú potreby a kladu vajíčka. Najčastejšie používaný a celkovo najvhodnejší substrát na chov afrického slimáka je kokosové vlákno. Variánt je oveľa viac, napríklad ja rašelinová podstieľka, ktorá sa využíva ku kvetom alebo kukuričná drť.

Kokosové vlákno. Lacné a dostupné.

Najjednoduchšie pripraviť, ľahko sa čistí, dobre drží vlhkosť, je neškodný ak ho náhodou zjedia - v skratke kokosové vlákno. Používa sa nie len pre slimákov, ale aj pre žaby, hady alebo aj pavúky. Pripravuje sa vo vedre s dostatočným množstvom vody. Moja osobná skúsenosť do 34litrového plastového boxu pre dve achatiny je použiť polovicu balenia kokosového vlákna z obrázku. Pripravujem ho celý, pretože mam viacero nádob pre afrických slimákov. Postupujem tak, že naberem do vedra vodu, asi 5-7 litrov vody, vložím kokosové vlákna a čakám nech sa rozmočia. Ak sa stane situácia že voda zmizla a ešte to nenapuchlo, dolejem liter vody a čakám. Ak je celý substrát namočený a nenachádzajú sa žiadne hrudky vo vnútri, začnem postupne vyberať po hrsti substrát, ktorý vyžmýkam nad druhým vedrom v rukách. Vyžmýkaný vložím do boxu. Opakujem dovtedy, pokiaľ sa nenachádza cca 4-5cm substrátu v boxe. Substrát nesmie byť ako BAHNO. Vtedy sa zvyknú slimáky zaviečkovať a nevyliezť. Nezjedenú stravu a výkaly treba vyberať aspoň každý druhý deň, nech nevzniká plieseň alebo ovocné mušky. Raz za týždeň je vhodné prehrabať substrát. POZOR na vajíčka a zahrabaných slimákov! Pri správnej vlhkosti a vyberaní zvyškov, dokáže vydržať aj 3-4mesiace bez výmeny.

Afsli.sk - Substrát pre slimáky - Achatina, Reticulata, Fulica, Immaculata, Archachatina, Lissachatina

Hĺbka substrátu.

Hĺbka substrátu by sa mala vždy vypočítavať podľa veľkosti slimáka. Substrát by mal byť o centimeter hlbší ako je výška ulity slimáka. Substrát pre malé slimáky by mal byť hlboký aspoň 3 centimetre. Nesmie byť utlačený ale naopak, musí byť vzdušný a prekyprený, nech sa vie slimák zahrabať ak to potrebuje - znáška, schladenie, skryť sa.